Cheltenham Festival results: Every winner from day one

The Cheltenham Festival gets underway on Tuesday in one of the biggest horse racing events in the world, with 28 races spread over four days culminating in the famous Gold Cup.

The Festival is one of the grand events on the National Hunt calendar, with prize money second only to the Grand National meet next month at a total of more than £4.5m.

The opening day’s action kicks off at Prestbury Park in the early afternoon with the Supreme Novices’ Hurdle, with seven races scheduled for each day leading up to Gold Cup Friday.

Download the new Independent Premium app

Sharing the full story, not just the headlines

Last year saw Al Boum Photo clinch Gold Cup glory for Paul Townend and trainer Willie Mullins, which incredibly came as his first win in the blue-riband event.

Mullins’ charger will challenge again this year and is fancied alongside the Nicky Henderson-trained Santini, but before then there is plenty of action to get through including Tuesday’s Champion Hurdle, Wednesday’s Queen Mother Champion Chase and a double-header on Thursday of the Ryanair Chase and Stayers’ Hurdle. 

Here’s the full race card and results (all horses placed).

Tuesday

1:30pm – The Sky Bet Supreme Novices’ Hurdle: 1. Shishkin 6-1 2. Abacadabras 11-5 3. Chantry House 15-2

2:10pm – The Racing Post Arkle Challenge Trophy Steeple Chase: 1. Put The Kettle On 16-1 2. Fakir D’Oudairies 3-1 3. Rouge Vif 9-1

2:50pm – The Ultima Handicap Steeple Chase: 1. The Conditional 15-2 2. Kildisart 10-1 3. Discorama 11-2 Jt Fav 4. Vindication 11-2 Jt Fav

3:30pm – The Unibet Champion Hurdle Challenge Trophy: 1. Epatante 2/1 Fav 2. Sharjah 16/1 3. Darvar Star 17/2

4:10pm – The Close Brothers Mares’ Hurdle Race: 1. Honeysuckle 9/4 2. Benie Des Dieux 4-6 fav 3. Elfile 16/1

4:50pm – The Northern Trust Company Novices’ Handicap Chase: 1. Imperial Aura 4-1 Jtfav 2. Galvin 4-1 Jtfav 3. Hold The Note 10-1

5:30pm – The National Hunt Steeple Chase Challenge Cup: 1 Ravenhill 12-1 2 Lord Du Mesnil 11-2 3 Lamanver Pippin 33-1

Wednesday

1:30pm – The Ballymore Novices’ Hurdle Race: 1. Envoi Allen – 4/7 Fav 2. Easy Work – 12/1 3. The Big Getaway – 9/1

2:10pm – The RSA Insurance Novices’ Steeple Chase: 1 Champ – 4-1 2 Minella Indo 3-1 3 Allaho 5-2 Fav

2:50pm – The Coral Cup Hurdle: 1 Dame De Compagnie 5-1 Fav 2 Black Tears 12-1 3 Thosedaysaregone 10-1 4 Cracking Smart 33-1

3:30pm – The Betway Queen Mother Champion Steeple Chase: 1 Politologue 6-1 2 Dynamite Dollars 7-1 3 Bun Doran 33-1

4:10pm – Glenfarclas Cross Country Steeple Chase: 1 Easysland 3-1 2 Tiger Roll 8-11 Fav 3 Out Sam 33-1​

4:50pm – The Boodles Juvenile Handicap Hurdle Race: 1 Aramax 15-2 2 Night Edition 16-1 3 Saint D’Oroux 14-1 4 Recent Revelations 14-1

5:30pm – The Weatherbys Champion Bumper

Thursday

1:30pm – The Marsh Novices’ Chase

2:10pm – The Pertemps Network Final

2:50pm – The Ryanair Steeple Chase 

3:30pm – The Paddy Power Stayers’ Hurdle

4:10pm – The Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate

4:50pm – The Festival Mares Novices’ Hurdle

5:30pm – The Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup

Friday

1:30pm – The JCB Triumph Hurdle

2:10pm – The Randox Health County Handicap Hurdle Race

2:50pm – The Albert Bartlett Novices’ Hurdle Race

3:30pm – The Magners Cheltenham Gold Cup Steeple Chase

4:10pm – The St James’s Place Foxhunter Steeple Chase Challenge Cup

4:50pm – Johnny Henderson Grand Annual Handicap Chase

5:30pm – Martin Pipe Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle

Source: Read Full Article